Archiv aktualit

2022

PF 2023

Vážení uživatelé, přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší v novém roce 2023.

Otevřená věda

Dne 25. 11. 2022 se konala v Praze ve Fyzikálním ústavu AV ČR studentská vědecká konference Otevřená věda. Konference se zúčastnili stážisté Oddělení biobibliografických studií a knihovny Historického ústavu Lada Chorovská, Ondřej Nováček a Lucie Martináková. Lada Chorovská získala cenu poroty s příspěvkem „Bibliografie je kompas v moři knih“. Děkujeme a blahopřejeme!

Prezentace 1, Prezentace 2

Spolupráce s portálem Knihovny.cz

Bibliografie dějin Českých zemí se letos plně zapojila do portálu Knihovny.cz. Portál poskytuje jednotný přístup ke službám českých a moravských knihoven.

Setkání uživatelů knihovnických systémů firmy KP-SYS

Dne 9. listopadu 2022 se v Historickém ústavu AV ČR konalo již tradiční Setkání uživatelů knihovnických systémů firmy KP-SYS, které uspořádalo spolu s touto firmou Oddělení biobibliografických studií a knihovna Historického ústavu AV ČR. Zástupci firmy KP-SYS Ing. Petr Štefan, Ing. Tomáš Krejzek, Ing. Jan Pachol a Ing. Tomáš Bydžovský shrnuli činnost a výsledky firmy KP- SYS v roce 2022 a představili novinky v systému Verbis a Portaro. Jednalo se především o VerbisBox (samoobslužný výdejní box) a zpřístupnění webové stránky/aplikace pro lidi se zdravotním postižením. O přestávce účastníci setkání navštívili studovnu, kde si mohli prohlédnout zajímavé tituly z fondu knihovny.

Program

Workshop Správa území v prostoru a čase od Berní ruly po Palackého (pol. 17. – pol. 19. stol. v Čechách)

Dne 21. října 2022 se v budově Historického ústavu AV ČR v Praze konal workshop, který představil projekt zpracovávající majetkovou držbu od konce třicetileté války do roku 1848. Účastníci se seznámili s použitými prameny, s mapovou aplikací a excerpcí pramenů z tohoto období. Hostem workshopu byl Ing. arch. Karel Kuča.

Program

24. kolokvium českých, moravských a slovenských bibliografů

Ve dnech 16. - 18. 10. 2022 se ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové konalo 24. kolokvium českých, moravských a slovenských bibliografů. Na kolokviu vystoupila Mgr. Věra Hanelová z Oddělení biobibliografických studií a knihovny Historického ústavu AV ČR s příspěvkem Vizualizace záznamů v Bibliografii dějin Českých zemí. Od tištěných ročenek po moderní online databázi.

Program a Prezentace

Reorganizace

Vážení a milí uživatelé, chtěli bychom Vás informovat, že od 1. 10. 2022 došlo v Historickém ústavu AV ČR k reorganizaci jeho struktury. Samostatné Oddělení historické bibliografie bylo začleněno do nově vzniklého Oddělení biobibliografických studií a knihovny. Projekt Bibliografie dějin Českých zemí bude nadále pokračovat beze změn.

Studie v časopise Historická geografie

Vážení uživatelé, s radostí oznamujeme, že v časopise Historická geografie. Roč. 48, 2022, č. 1, s. 51-72 vyšla studie „Historická topografie a geografie v bibliografických soupisech první poloviny 20. století. Bibliografie české historie jako historický pramen“. Studie je dostupná zde.

Vyšla nová kniha: Hranice a hraničení

Vážení uživatelé, rádi bychom vám oznámili, že vyšla kniha naší kolegyně o hranicích ve středověku. Kniha se zabývá hranicí jako historickým a geografickým fenoménem ve středověké střední Evropě. Hledá odpověď na otázky, co je hranice, proč a jak vznikla a jak se vyvíjelo její chápání. Zabývá se způsoby vymezování prostoru, hraničními znaky a rituály. Více na https://www.nln.cz/knihy/hranice-a-hraniceni-v-ceskych-zemich-ve-stredoveku/

Návštěva studentů Filozofické fakulty UK v Historickém ústavu AV ČR

Dne 26. dubna 2022 navštívila Historický ústav AV ČR skupina studentů historie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vedoucí Oddělení historické bibliografie Václava Horčáková seznámila studenty s dějinami české historické bibliografie a s možnostmi vyhledávání v databázi Bibliografie dějin Českých zemí.

Stanislava Jonášová-Hájková

Vážení uživatelé, s radostí oznamujeme, že na Wikipedii vzniklo nové heslo, které je věnováno představitelce české historické bibliografie Stanislavě Jonášové-Hájkové (1904-1985). Tato významná bibliografka, historička a středoškolská učitelka se výrazně podílela na vydávání Bibliografie české historie (později Bibliografie československé historie). Nejdříve na tomto úkolu pracovala v rámci Historického klubu, později v Historickém ústavu ČSAV. Děkujeme wikipedistce Jiřině K.!

Aktuality podle roků

2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013